Comunitatea câmpineană este în doliu după ce tânărul Sebastian Savu, în vârstă de numai 20 de ani, s-a stins din viață. Sportivul a murit în timpul vacanței pe care o petrecea în Delta Dunării, în urma unui accident.
Foștii săi profesori de la Telega și-au amintit de Sebi și au transmis un mesaj de condoleanțe pentru tânărul plecat dintre noi mult prea devreme, când ar fi trebuit să se afle abia la început de drum.
„Cu inimile îndurerate și cu sufletele copleșite de durere, ne luăm rămas bun de la Sebastian Savu, fost elev al Școlii Gimnaziale Nr. 1, Telega — un copil care a fost, pentru toți cei care l-au cunoscut, o rază de lumină.
Sebastian a fost mai mult decât un elev exemplar, a fost o minune. A fost un copil blând, respectuos, mereu zâmbitor, implicat cu sufletul în toate activitățile școlare și extrașcolare. A învățat cu pasiune, a participat cu entuziasm, a încurajat cu discreție și a oferit bucurie cu naturalețe. Era genul de copil care, prin simpla lui prezență, făcea ziua mai bună celor din jur. Am trăit alături de el momente de neuitat, l-am văzut crescând frumos, urmându-și cu tenacitate visul de a deveni medic. Fusese admis la Facultatea de Medicină, pregătit să aducă alinare celor în suferință. Era menit să vindece, să lumineze, să dăruiască binele. Amintirea lui va rămâne vie în sufletele noastre, iar aici, la școala unde s-a format ca om, numele lui va fi mereu rostit cu admirație și dor.
Este greu de cuprins în cuvinte durerea unei asemenea pierderi. Sebastian va rămâne pentru totdeauna parte din povestea acestei școli, din amintirile colegilor, profesorilor și celor care l-au cunoscut și îndrăgit.
În aceste momente cumplite, gândurile noastre se îndreaptă și către părinții și fratele său, rămași să ducă mai departe o durere greu de imaginat , imposibil de exprimat în cuvinte , dar mai ales de suportat. Nimeni și nimic nu poate înlocui un copil, un frate, dar dragostea, amintirile, valorile și lumina pe care Sebastian le-a lăsat în urma lui vor trăi mai departe prin voi.
Vă transmitem întreaga noastră compasiune și vă suntem alături cu toată inima. Sperăm ca în timp, durerea să se așeze în liniște, iar amintirea lui Sebastian să vă fie sprijin și călăuză. El nu a plecat cu adevărat — va trăi mereu în inimile voastre și ale noastre!
Rămas-bun, suflet frumos!” este mesajul Isabelei Ciocănescu, directorul Școlii nr. 1 Telega.
Adio i-au spus și foștii colegi de la HM Junior Câmpina: „Azi, o parte din noi s-a rupt. Ani de zile în care unitatea grupului a crescut, s-a întărit și a devenit ceva mai mult decât o simplă legătură – o familie. Deși viața ne-a purtat pe drumuri diferite, în suflet am rămas mereu la fel de uniți și puternici. Astăzi, însă, un lider, un caracter deosebit, un frate din familia noastră HM Junior, ne-a părăsit. A devenit steaua de pe dig – acel loc spre care ne uitam cu speranță, cu liniște, cu dor. În inimile noastre vei rămâne mereu viu. În amintiri, în povești, în tot ce am construit împreună. Drum lin, frate! Nu te vom uita niciodată”.
În weekend, actuala sa echipă, Muscelu Câmpina, a ținut un moment de reculegere în memoria fostului coleg.
Mesaj de adio al dascălilor de la Colegiul de Artă „Carmen Sylva” Ploiești pentru fosta lor colegă. Învățătoarea Mariana Ștefan s-a stins din viață
Potrivit Câmpina TV, Sebastian s-a stins din viață în timp ce se afla în vacanță, în Delta Dunării.


