Un echipaj al Grupării Mobile de Jandarmi „Matei Basarab” Ploiești a prins în fapt, marți, la Zalhanaua, un bărbat care descărca pe un câmp saci întregi cu deșeuri. Făptașul a rămas fără autovehiculul cu care adusese gunoaiele și dator 30.000 de lei, echivalentul amenzii primite.
„În data de 09 decembrie a.c., în jurul orelor 12.30, un bărbat a fost surprins de către un echipaj din cadrul Grupării de Jandarmi Mobile „Matei Basarab" Ploiești, în timp ce arunca, din remorca unei autoutilitare, saci cu deșeuri menajere (reziduuri din construcții) în zona localității Zalhanaua, la marginea DN1A.
Persoana în cauză a fost sancționată cu amendă în valoare de 30.000 lei, conform OUG 92/2021 privind regimul deșeurilor. Complementar, jandarmii au dispus ridicarea de către contravenient a gunoiului și eliminarea acestuia, precum și ridicarea autoturismului folosit pentru săvârșirea faptei, în vederea confiscării acestuia”, au anunțat reprezentanții Grupării Mobile.
VIDEO 🎦 PLOIEȘTI. Hal de curățenie la locul de muncă! Un muncitor a aruncat de pe bloc deșeuri, după lucrările de refacere a acoperișului


