Japoneza Tomiko Itooka a murit la vârsta de 116 ani, a anunţat sâmbătă administraţia oraşului Ashiya, din sudul Japoniei, unde locuia.
Itooka avea patru copii şi cinci nepoţi şi a murit la 29 decembrie în azilul de bătrâni unde locuia din 2019, a precizat primarul din Ashiya într-un comunicat, potrivit news.ro.
Născută la 23 mai 1908 în Osaka, nu departe de Ashiya, ea fusese identificată drept decana umanităţii după moartea, în august 2024, a spaniolei Maria Branyas Morera la 117 ani.
“Doamna Itooka ne-a dat curaj şi speranţă de-a lungul vieţii sale lungi. Îi mulţumim pentru acest lucru”, a comentat primarul Ashiya, Ryosuke Takashima, în vârstă de 27 de ani.
Născută într-o familie cu trei copii şi jucătoare de volei în tinereţe, ea a trecut prin războaie, pandemii şi revoluţii tehnologice.
Îi plăceau bananele şi Calpis, o băutură din fermenţi lactici foarte populară în Japonia, potrivit comunicatului de presă al primăriei.
După mileniali, Generaţia Z şi Generaţia Alpha, a venit rândul Generaţiei Beta
Japonia se confruntă în prezent cu o criză demografică, cu o populaţie în vârstă în creştere şi o populaţie activă în scădere, care finanţează creşterea cheltuielilor medicale şi sociale.
În septembrie, în Japonia existau peste 95.000 de centenari, dintre care 88% erau femei.