Cel puţin 17 copii au dezvoltat "sindromul vârcolacului" după ce li s-a administrat un medicament etichetat greşit

Cel puţin 17 copii din Spania au dezvoltat pilozitate excesivă pe tot corpul după ce li s-a administrat un medicament greşit din cauza unei erori de etichetare, a anunţat miercuri Ministerul Sănătăţii spaniol, potrivit AFP, citată de AGERPRES.

Primele semnale de alertă au fost date în luna iunie, când părinţii au descoperit că copiii lor - printre care şi bebeluşi - au dezvoltat o pilozitate anormală după ce au luat un medicament vândut sub denumirea de omeprazol, folosit împotriva refluxului gastro-esofagian.

În urma investigațiilor autorităţile spaniole au descoperit că în cutii se afla de fapt minoxidil, un medicament folosit împotriva căderii părului. Eroarea provine de la laboratorul FarmaQuimica Sur, cu sediul în Malaga, unde ingredientul activ a fost greşit etichetat din motive pentru moment necunoscute.
Simptomele vor dispărea după ce copiii nu vor mai lua medicamentul, care a fost retras din farmacii.

Credit foto Romania TV.

Image
Image
Image
Image