Urmărire penală, în cazul TCE Ploiești

A început urmărirea penală în cazul primei plângeri depuse de primarul Ploieștiului, Mihai Polițeanu, împotriva TCE Ploiești. Este vorba despre sesizarea pornită de la suspiciunea că operatorul de transport ar fi facturat mai mulți kilometri decât cei parcurși.

„În urma sesizării făcute de Primăria Ploiești pe 14 februarie cu privire la suspiciuni privind numărul de kilometri facturați de compania locală de transport public TCE Ploiești, a fost începută urmărirea penală privind infracțiunile de fals în înscrisuri sub semnătură privată, fals intelectual și uz de fals”, a anunțat primarul Mihai Polițeanu.

La o zi distanță de această sesizare a fost depusă o alta, referitoarea la situația unor mijloace de transport care ar fi trebuit casate.

În replică, și conducerea operatorului a transmis o sesizare către DNA.