Protest în Educație. Mii de sindicaliști au semnat deja că vor să intre în grevă

grevă educație semnaturi

Un protest cu mii de angajați din Educație are loc miercuri, în București. În paralel cu pregătirea acestei acțiuni, la nivelul Federației „Spiru Haret” s-au strâns semnături pentru grevă. Mare parte din răspunsurile centralizate în ultimele două săptămâni propune ca încetarea activității să aibă loc luna viitoare, în perioada simulărilor, ori spre finalul anului școlar.

Federația Sindicatelor din Educație „Spiru Haret” a anunțat că a finalizat consultarea membrilor cu privire la starea sistemului de învățământ,„ iar cifrele reflectă o nemulțumire fără precedent”.

Rezultatele arată că, din peste 17.000 de persoane chestionate:

  •  70,5% declară că sunt afectați extrem de mult de măsurile de austeritate ale Guvernului Bolojan
  •  74,7% sunt deciși să participe la grevă pentru a-și apăra drepturile
  •  71,7% sunt gata să iasă în stradă la proteste locale

„În ceea ce privește momentul oportun pentru declanșarea unei greve, peste 50% dintre cei care au declarat că doresc să participe la grevă (12.735 pers.) au răspuns că aceasta poate fi declanșată atât în martie (în perioada organizării simulărilor examenelor naționale), cât și spre finalul cursurilor anului școlar”, mai precizează raportul în baza răspunsurilor membrilor de sindicat consultați în perioada 14 - 31 ianuarie. 

„Mandatul oferit de membrii de sindicat este clar. Nu putem asista pasiv la degradarea sistemului educațional. În consecință, am stabilit următorul calendar de acțiuni:

  • Declanșăm referendumul național pentru neparticiparea la simulările examenelor naționale/grevă în perioada acestora
  • Dacă Guvernul nu revine asupra măsurilor anti-educație, în aprilie a.c., pregătim referendumul pentru GREVĂ GENERALĂ la finalul anului școlar”, au mai transmis liderii de sindicat.