Școli închise, marți, în opt județe afectate de ninsori și viscol

scoli inchise ninsori

Toate unitățile de învățământ din Iași au rămas închise, marți, din cauza condițiilor meteo. Aceeași măsură a fost luată și punctual, în localități din alte șapte județe, de asemenea afectate de ninsori.

"Conform informărilor primite din teritoriu până în acest moment, din cauza condițiilor meteorologice nefavorabile, astăzi, 9 ianuarie, este suspendată activitatea cu prezență fizică în unități de învățământ din mai multe județe, respectiv: 

  • Bacău: 3 unități de învățământ, în baza hotărârii consiliului de administrație al unităților școlare;
  • Botoșani: 4 unități de învățământ, în baza hotărârii consiliului de administrație al unităților școlare;
  • Brăila: 6 unități de învățământ, în baza hotărârii consiliului de administrație al unităților școlare;
  • Buzău: 2 unități de învățământ, în baza hotărârii consiliului de administrație al unităților școlare;
  • Galați: 7 unități de învățământ, în baza hotărârii consiliului de administrație al unităților școlare;
  • Iași: toate unitățile de învățământ, prin hotărâre a Comitetului Județean pentru Situații de Urgență;
  • Neamț: 6 unități de învățământ, în baza hotărârii consiliului de administrație al unităților școlare;
  • Suceava: o unitate de învățământ, în baza hotărârii consiliului de administrație al unității școlare" este comunicatul Ministerului.

Situația se poate modifica, însă, pe parcurs. Prefectura Buzău a anunțat, de exemplu, că măsura a fost luată pentru unitățile de învățământ din trei localități (Balta Albă, Vâlcelele și C.A.Rosetti) afectate de viscol și ninsori, iar activitățile sunt derulate on-line.