Un adolescent a câştigat 3 milioane de dolari și este campion mondial la Fornite

Image
Ne vedem și pe Facebook!
Image
Rămâi conectat, cu Google News!

Un adolescent american a câştigat suma record de 3 milioane de dolari după ce a devenit campion mondial al jocului de calculator Fortnite, relatează BBC, citată de MEDIAFAX.

Concursul a avut cel mai mare fond de premii din istoria sportului electronic, cu 30 de milioane de dolari repartizaţi între câştigători.

Kyle Giersdorf, în vârstă de 16 ani, a câştigat evenimentul desfăşurat pe stadionul Arthur Ashe din New York, care găzduieşte US Open. Giersdorf, cunoscut online sub numele de Bugha, spune că vrea să economisescă cea mai mare parte a premiului. "Tot ce vreau este un birou nou şi un suport pentru trofeul meu", a spus el.

Jaden Ashman - un tânăr de 15 ani din Hornchurch, Londra - a câştigat aproape 1 milion de lire sterline, ocupând locul doi.

Evenimentul este privit ca un moment major în sportul electronic, o industrie de un miliard de dolari în 2019.

La finala Fortnite au participat 100 de jucători care s-au luptat pe ecrane gigant.