FOTO 📸 La un pas de moarte, în Bucegi. Cu adidași de oraș și șosete până la glezne, un tânăr a încercat să urce pe Jepii Mici.

salvamont turist bucegi
Sursa foto: Salvamont Prahova
Image
Ne vedem și pe Facebook!
Image
Rămâi conectat, cu Google News!

Tânărul a fost recuperat aseară de Salvamont Prahova, de pe Jepii Mici, traseu din Bucegi pe care accesul este interzis pe timp de iarnă. Turistul a ignorat complet panourile de avertizare.

„La fel ca celebrul personaj a lui Miguel de Cerevantes, se pare că ne luptăm cu morile de vânt, cu deosebirea că noi ducem o luptăm reală cu inconștiența umană, nu imaginară, ca Don Quijote.

Oricât am încerca să facem prevenție, să informăm turiștii, să avertizam prin mesaje și panouri, să promovăm cazurile în care semeni de-ai noștri au trecut pe lângă moarte ori au picat în ghearele ei, ignorând legile muntelui, tot mai există cazuri, ca cel petrecut în această seară, când un turist de 26 de ani, echipat cum se vede, trecând cu nonșalanță pe lângă panourile de avertizare de la începutul traseului Jepii Mici, a urcat, a rătăcit traseul, ajungând pe o pantă extrem de abruptă. Un pas greșit și nu mai aveam pe cine salva...”, au scris salvatorii montani din formația Prahova pe pagina de Facebook, unde au publicat și pozele din timpul misiunii.

Mediatizarea acestor cazuri este, din păcate, singurul mijloc pe care salvamontiștii îl au la dispoziție, pentru a încerca să prevină astfel de cazuri.

„Având în vedere că la fiecare postare de acest gen există comentarii prin care ni se sugerează să-i amendam pe protagoniști, facem precizarea că legislația din România NU prevede amenzi pentru astfel de cazuri și chiar dacă ar exista, Salvamontul este un serviciu de urgență, alte instituții fiind abilitate să aplice eventuale sancțiuni”, au completat salvatorii, în urma intervenției de aseară.

 

Image