Sportivul secţiei de nataţie a CSM Ploieşti, Fabian Păun (2009), a devenit campion european de biatlon cu echipa „Under 19” a României
Prilejul a fost oferit de competiţia continentală ce se desfăşoară în localitatea Machico din Insula Madeira (Portugalia). Sportivul pregătit la club de Tamara Costache şi Ciprian Toma a venit pe 4 la individual, la numai 2 secunde de medaliatul cu bronz, britanicul Oliver Lewis. Ploieșteanul a contribuit, din plin, la medalia de aur obţinută de echipa tricoloră din care au mai făcut parte Rareş Laiu (medalie de argint la individual, în 7:50.42 minute) şi Alexandru Căpraru (locul 11, în 8:49.76 minute). Argintul le-a revenit sportivilor din Marea Britanie, al căror total a fost cu 15 secunde mai slab decât cel al românilor, iar pe 3 s-a clasat echipa Spaniei.