Excepţia de neconstituţionalitate transmisă de Avocatul Poporul către Curtea Constituţională a României vizează mai multe articole din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 7/2026 pentru modificarea şi completarea unor acte normative. Este vorba despre celebra ordonanță privind reforma administrației, care stabilește măsuri de reducere a cheltuielilor bugetare și de constrângere a contribuabililor să-și achite cât mai repede datoriile la stat.
Sesizarea transmisă CCR se referă la art. I pct. 32, art. VI pct. 3 și 4, art. VIII pct. 2 și 5, art. VIII pct. 7, art. XII, art. XIII, art. XVII și art. XLIV, care ar contraveni unor articole din Constituție, încălcând principiul securității juridice, inclusiv componenta privind încrederea legitimă, principiul egalității în drepturi (art. 16), dreptul de proprietate privată (art. 44), protecția socială a cetățenilor (art. 47), protecția persoanelor cu handicap (art. 50), restrângerea exercițiului unor drepturi și libertăți (art. 53), precum și prevederile art. 115 alin. (6).
De asemenea, Avocatul Poporului reclamă şi încălcarea articolului din Constituţie conform căruia ”Ordonanţele de urgenţă nu pot fi adoptate în domeniul legilor constituţionale, nu pot afecta regimul instituţiilor fundamentale ale statului, drepturile, libertăţile şi îndatoririle prevăzute de Constituţie, drepturile electorale şi nu pot viza măsuri de trecere silită a unor bunuri în proprietate publică”.
VIDEO 🎦 Primăriile din Prahova se pregătesc pentru disponibilizări. Măsurile privind reforma administrației, publicate în Monitorul Oficial
Potrivit sesizării, OUG 7/2026 modifică 34 de acte normative din diverse domenii și nu are un obiect de reglementare clar, unic şi bine definit. Conform instituţiei, prin utilizarea excesivă a delegării legislative, Guvernul se îndepărtează de limitele prevăzute de art. 115 alin. (4) din Constituţie, afectând rolul primordial al Parlamentului de unică autoritate legiuitoare. O astfel de practică transformă ordonanţa de urgenţă într-un instrument legislativ general, folosit pentru a reglementa simultan politici publice diverse, fără justificarea unei situaţii extraordinare reale şi imediate pentru fiecare domeniu vizat.
Sesizarea poate fi consultată AICI.