În timp ce în restul județului se înregistrează valori de aproape 30 de grade Celsius, 16 localități sunt amenințate de furtună, cu averse și căderi de grindină
În timp ce în restul județului se înregistrează valori de aproape 30 de grade Celsius, câteva localități sunt amenințate de furtună. ANM a emis un cod galben valabil joi, în jurul prânzului.
Avertizarea nowcasting de furtună este în vigoare până la ora 12.45, în zonele Vălenii de Munte, Măneciu, Brebu, Slănic, Vărbilău, Izvoarele, Telega, Gura Vitioarei, Drajna, Cerașu, Teișani, Aluniș, Bertea, Predeal-Sărari, Ștefești, Cosminele.
Local se vor semnala averse torențiale care vor acumula local 15...25 l/mp, descărcări electrice, grindină de mici dimensiuni (1 cm).
Între timp, restul județului se află sub avertizare de caniculă și disconfort termic.
Citește articolul: Cod portocaliu și cod galben de caniculă. Temperaturile ajung la 37 de grade