Conducerea Consiliului Judeţean Prahova ia în calcul obligarea operatorilor contractaţi pentru deszăpezirea drumurilor judeţene să îşi doteze toate utilajele cu dispozitive de localizare, astfel încât modul de onorare a comenzilor să fie mai uşor de urmărit.
Dispozitivele GPS vor fi, cel mai probabil, cumpărate de către Consiliul Judeţean şi predate firmelor de deszăpezire, urmând ca la finalul contractului să fie înapoiate. Bugetul pe 2021 încă e departe de forma finală, mai ales că nu se ştie ce fonduri vor veni la consiliile judeţene de la bugetul de stat, însă ne putem aştepta ca această achiziţie să apară printre primele.
Vicepreşedintele Consiliului Judeţean Prahova, Cristian Apostol, vorbea despre necesitatea acestei achiziţii, argumentând că ea va uşura verificările cu privire la activitatea prestată, declaraţie dată în contextul în care instituţia a fost amendată de Poliţia Rutieră, săptămâna trecută, din cauza deszăpezirii necorespunzătoare. "Am luat decizia ca la nivelul Consiliului Judeţean toate maşinile care fac deszăpezire să aibă GPS, iar toate aceste date vor fi încărcate pe o hartă pe site-ul Consiliului Judeţean, astfel încât oricine să poată vedea în timp real exact unde sunt maşinile de deszăpezire, la orice oră. Ne va ajuta să avem raportări exacte, astfel încât să nu mai avem probleme legate de numărul de kilometri efectuaţi sau neefectuaţi", a afirmat vicepreşedintele Cristian Apostol.
În momentul de faţă, activitatea de deszăpezire a drumurilor judeţene e derulată de mai mulţi operatori, împărţiţi pe sectoare, în baza unor contracte-cadru pe trei ani semnate de vechea conducere a CJ Prahova, aceasta fiind a doua iarnă din contract.
(Foto: Arhivă)