Un condtrol efectuat de Garda de Mediu în ultimele zile, la Bucov, a scos la iveală nereguli grave la o firmă de colectare deșeuri și extracție a pietrișului.
Garda de Mediu Prahova amendă Bucov

Un control efectuat de Garda de Mediu în ultimele zile, la Bucov, a scos la iveală nereguli grave în activitatea unei firme cu punct de lucru pe raza comunei. Societatea a fost amendată cu 50.000 de lei, iar autoritățile au cerut remedierea imediată a neconformităților.

„În urma unui control efectuat de comisarii de mediu, o societate cu punct de lucru în comuna Bucov, care desfășoară activități de recuperare a materialelor reciclabile sortate (CAEN 3832), colectare a deșeurilor nepericuloase (CAEN 3811) și extracție a pietrișului și nisipului (CAEN 0812), a fost sancționată contravențional cu amendă în valoare de 50.000 lei pentru neconformitățile constatate.

În cadrul verificărilor s-a constatat că operatorul economic nu a respectat prevederile art. 94 alin. (1) lit. m din O.U.G. nr. 195/2005 privind protecția mediului, cu modificările și completările ulterioare. Astfel, la data controlului, deșeuri provenite din construcții și demolări, deșeuri de pământ și pietre, precum și betoane sparte colectate de la diverși generatori erau depozitate temporar pe un teren neautorizat, situat în imediata vecinătate a amplasamentului pe care societatea își desfășoară activitatea”, au precizat comisarii Gărzii de Mediu Prahova.

Poza articol  Citește articolul: Operatorul depozitului de deșeuri de la Boldești-Scăeni, amendat de Garda de Mediu. Controlul a vizat măsurile de prevenire a incendiilor

Operatorului economic i-au fost impuse măsuri pentru remedierea neconformităților constatate. În plus, comisarii i-au interzis să mai depoziteze temporar deșeuri în spații neautorizate și i-au cerut relocarea celor depozitate necorespunzător.