IGSU lansează un avertisment cu privire la efectele grave pe care le poate avea canicula. Copiii și persoanele vârstnice au nevoie de mai multă atenție.
copiii autoturism canicula

IGSU lansează un avertisment cu privire la efectele grave pe care le poate avea canicula. Copiii reprezintă, probabil, una dintre categoriile care au cea mai mare nevoie de protecție. O tragedie produsă în Franța, aflată sub cod roșu de temperaturi ridicate, aduce în atenție câteva reguli care nu trebuie ignorate în zilele caniculare.

„Protejați copiii în perioadele cu temperaturi ridicate”, avertizează reprezentanții IGSU, făcând trimitere la cazul înregistrat zilele acestea în Franța, țară lovită de un val de caniculă. Doi copii în vârstă de 2 și 4 ani au fost găsiți fără viață într-un autoturism.

„Acest caz readuce în atenție un pericol major asociat temperaturilor ridicate, iar circumstanțele sunt în continuare în curs de investigare de către autorități.

În contextul avertizărilor și informărilor meteorologice din această perioadă, care indică temperaturi deosebit de ridicate și disconfort termic accentuat, lansăm un apel ferm la responsabilitate și la adoptarea măsurilor de prevenire.

  • Nu lăsați niciodată copiii singuri în autoturism, nici măcar pentru câteva minute.

  • Nu lăsați cheile autoturismului la îndemâna copiilor.

  • Explicați copiilor pericolul de a rămâne sau de a se juca într-un autoturism”, subliniază salvatorii.

Aceștia avertizează că temperatura din interiorul unui autoturism poate crește rapid la niveluri periculoase pentru viață, chiar și în perioade în care afară nu pare extrem de cald.

Poza articol  Citește articolul: Doi adolescenți care se aflau la scăldat sunt căutați de două zile în apele râului Ialomița

„Dacă observați un copil sau un animal în pericol într-un autoturism, sunați imediat la 112. Prevenția salvează vieți, iar un moment de atenție poate preveni o tragedie”, este  apelul lansat de IGSU.