Codul roșu de caniculă a dat alarma și la nivelul sistemului sanitar, unde se impun măsuri speciale în următoarele zile, pe fondul temperaturilor extreme.
„Ministerul Sănătății solicită activarea planurilor de măsuri pentru reducerea riscurilor medicale cauzate de temperaturile extreme”, au transmis oficialii MS.
La nivelul serviciilor de ambulanță a fost dispusă alertarea echipajelor şi suplimentarea acestora, acolo unde numărul solicitărilor este în creştere.
În ceea ce privește direcţiile de sănătate publică, acestea au primit sarcină să verifice care sunt condițiile de asigurare a asistenței medicale în unitățile sanitare. Spitalele trebuie să aibă stocuri de medicamente de urgență, în special din cele pentru patologiile determinate sau agravate de caniculă, precum și resursa umană necesară pentru a interveni în cazul creșterii numărului de solicitări.
Autoritățile cer populației să evite expunerea prelungită la soare, deshidratarea și activitățile în exterior care necesită un consum mare de energie.
Cod roșu de caniculă. Recomandări pentru populație