Liderul suprem al Iranului, Mojtaba Khamenei, care nu a apărut în public de la numirea lui în martie, le-a cerut marți iranienilor să crească natalitatea pentru binele țării.
„Prin aplicarea cu seriozitate a politicii adecvate și necesare în materie de creștere demografică, marea națiune iraniană va fi în măsură să joace un rol major și să înregistreze progrese strategice în viitor”, a afirmat el într-o scrisoare, fragmente din aceasta fiind publicate pe platforma de socializare X, potrivit HotNews citând AFP.
Prin mesajul său, liderul suprem iranian a răspuns unei scrisori comune, venită din partea unor organizații ale societății civile care se ocupă de demografie.
„Sperăm că eforturile voastre devotate (…) vor duce la rezultate fructuoase, cu voia lui Allah”, a adăugat el, potrivit unei versiuni mai lungi a textului său, difuzată de postul public Irib.
Mojtaba Khamenei, despre care se crede că fost grav rănit în timpul bombardamentelor lansate în prima zi a războiului din Orientul Mijlociu, care i-au curmat viața tatălui și predecesorului său, Ali Khamenei, a publicat doar mesaje scrise după ce a fost ales lider suprem.
Pentru a face „pași mari către construirea noii civilizații islamico-iraniene”, iranienii trebuie să promoveze o „cultură a procreării”, a mai afirmat marți Mojtaba Khamenei.
Sursă foto ziare.com