Polițiștii din cadrul Secției nr. 4 Poliție Ploiești au pus în executare, în dimineața zilei de 24 iunie 2026, trei mandate de percheziție domiciliară pe raza municipiului Ploiești, într-o cauză penală în care sunt efectuate cercetări sub aspectul săvârșirii infracțiunii de lovire sau alte violențe.
Din cercetările efectuate până în prezent, sub coordonarea și supravegherea procurorului competent, a reieșit faptul că, la data de 12 iunie 2026, pe fondul unui conflict preexistent, la o unitate de alimentație publică din municipiul Ploiești ar fi avut loc o altercație între mai multe persoane, context în care două persoane ar fi exercitat acte de violență asupra altor două persoane, folosind obiecte contondente.
Potrivit reprezentanților IPJ Prahova, evenimentul nu a fost sesizat organelor de poliție de către persoanele implicate sau de alte persoane, polițiștii din cadrul Secției nr. 4 Poliție Ploiești sesizându-se din oficiu cu privire la săvârșirea faptei, în urma activităților specifice desfășurate.
În vederea completării și consolidării materialului probator administrat în cauză, miercuri 24 iunie 2026, au fost puse în executare trei mandate de percheziție domiciliară, activitățile desfășurate având ca scop identificarea și ridicarea unor mijloace materiale de probă relevante pentru soluționarea cauzei.
Două persoane au fost conduse la sediul unității de poliție pentru audiere și efectuarea activităților procedurale specifice.
Cercetările sunt în desfășurare sub coordonarea unității de parchet competente, în vederea stabilirii tuturor împrejurărilor în care s-a produs evenimentul, documentării întregii activități infracționale și dispunerii măsurilor legale care se impun.