Doi schiori aflați în Bucegi au cerut ajutor la 112, marți după-amiază, după ce s-au rătăcit din cauza ceții. Aceștia s-au temut că au părăsit domeniul schiabil și au apelat la sprijinul jandarmilor.
Doi schiori aflați în Bucegi au cerut ajutor la 112, marți după-amiază, după ce s-au rătăcit din cauza ceții. Aceștia s-au temut că au părăsit domeniul schiabil și au apelat la sprijinul jandarmilor.
Apelul a fost făcut marți, în jurul orei 15.30.
„Doi schiori au apelat numărul unic de urgență 112, sesizând faptul că, din cauza ceții dense, nu își pot da seama daca mai sunt pe pârtia Cocora sau în afara acesteia.
Apelul a fost direcționat către o patrulă din cadrul Postului de Jandarmi Montan Platou Bucegi, care în aproximativ 10 minute a ajuns la fața locului”, au precizat reprezentanții IJJ Prahova.
{source}{/source}
Jandarmii montani i-au coborât pe turiști în siguranță până la Cota 1400.
UPDATE. Cod portocaliu de ninsori și viscol, de marți seară, în sud-estul țării. Prognoza actualizată publicată de ANM
Sursa imagini: IJJ Prahova