Salvamont Prahova a anunțat, joi, că toate traseele turistice montane din județ au fost redeschise în mod oficial, după ce ele au fost supuse unor verificări și retușuri. 
Toate traseele turistice montane din Prahova au fost redeschise

Salvamont Prahova a anunțat, joi, că toate traseele turistice montane din județ au fost redeschise în mod oficial, după ce ele au fost supuse unor verificări și retușuri. 

“După ultimele verificări ale stării traseelor montane de mare altitudine din Bucegi și efectuarea de retușuri în zonele ce au necesitat unele intervenții (repararea zonelor cu lanțuri de pe Jepii Mici si Jepii Mari, înlăturarea zăpezii din potecă La Cerdac, înlăturarea arborilor căzuți pe trasee, etc.), putem declara oficial deschise toate traseele turistice montane din județ. Acest lucru s-a întâmplat mai târziu decât în alți ani, în cazul celor de mare altitudine, din cauza cantității mari de zăpadă din această iarnă.

Recomandăm turiștilor ce intenționează să-și planifice ture montane să se documenteze asupra traseelor, conditiilor meteo, programului instalațiilor de transport pe cablu, să aibă echipament adecvat și să dea dovadă de prudență în parcurgea traseelor turistice montane.

În caz de urgență, contactați Salvamont Prahova prin 112 sau 0salvamont”.