Garda de Mediu Arad a dezvăluit, vineri, că primește o serie de sesizări de la cetățeni care nu au legătură cu activitatea instituției, precum mirosurile de mâncare din vecini, de parfumuri, cântatul cocoșului, lătratul câinelui sau vecinii care nu salută.
Potrivit Agerpres, postarea făcută pe pagina de Facebook a Gărzii de Mediu Arad este denumită ''Topul Absurdului'' și cuprinde temele unor sesizări primite pe adresa de mail cjarad@gnm.ro.
“„Topul Absurdului” în sesizările primite de Comisariatul Județean al Gărzii Naționale de Mediu Arad.
Inbox-ul cjarad@gnm.ro demonstrează că imaginația nu are limite. Iată ce probleme NU țin de comisarii de mediu, deși unii cetățeni sunt convinși de contrariu:
- Cocoșul & câinele : N-au ceas, n-au dopuri de urechi. Cântă și latră când vor ei.
- Mirosul de tocăniță: Dacă vecinul prăjește ceapă sau face grătar pe balcon, e poftă mare, nu poluare industrială.
- Simpatii neîmpărtășite: Dacă vecinul de pe uliță nu vă mai răspunde la salut, e problemă de inimă albastră, nu de mediu înconjurător.
- Atacul olfactiv cu parfumuri arăbești: Vecina dă intenționat cu esențe tari pe coloana de aerisire...E chestie de gusturi aromatice, noi nu dăm amenzi pentru „supradoză de mirosuri”.
- Bombardament apicol: Albinele își fac nevoile fix pe mașinile proaspăt spălate? Nu putem amenda insectele polenizatoare pentru lipsă de maniere.
- Puful de salcie: Copacul de pe marginea apei curgătoare produce puf primăvara? Este natură în stare pură, nu un complot ecologic.
- Mașini de spălat & Frigidere: Zumzăie, storc și răcesc. Adică funcționează normal.
-Spălatul cu presiune a curții: E hărnicie, nu dezastru ecologic.
Lăsând gluma la o parte, fiecare sesizare nefondată înseamnă timp și resurse consumate de la investigarea adevăratelor probleme de mediu: depozitări ilegale de deșeuri, poluări masive de ape, aer ,sol sau distrugeri de ecosisteme”.