Opt percheziții au avut loc în acest dosar, în care ancheta a fost extinsă cu privire la mai multe furturi comise în ultimele luni, pe raza județului.
„Polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Prahova – Serviciul de Investigații Criminale au pus în executare 8 mandate de percheziție domiciliară, emise de instanța competentă, pe raza municipiului Ploiești și în localități din județul Prahova, într-o cauză penală aflată sub supravegherea procurorului din cadrul unității de parchet competente.
Activitățile sunt desfășurate într-un dosar penal având ca obiect săvârșirea infracțiunii de furt calificat, fiind vizate fapte comise la datele de 31 decembrie 2025, în localitatea Podenii Noi, și 24 martie 2026, în localitatea Ploieștiori. Din verificările efectuate până în prezent a rezultat că persoanele cercetate ar fi sustras bunuri de valoare, respectiv sume de bani, bijuterii și ceasuri.
Începând cu data de 25 martie 2026, au fost desfășurate activități specifice de investigare, în urma cărora s-a dispus extinderea cercetărilor pentru încă 8 dosare penale, având ca obiect infracțiuni de același gen, atât în formă consumată, cât și sub forma tentativei, existând suspiciunea rezonabilă că acestea ar fi fost comise de aceleași persoane”, au precizat, în urma descinderilor, reprezentanții ISU Prahova.
Citește articolul: Trei tineri suspectați în legătură cu furturi comise în centrul Ploieștiului, în ultimele luni, au fost reținuți după perchezițiile de miercuri
Activitățile au beneficiat de sprijinul polițiștilor din cadrul Poliției Municipiului Ploiești, Serviciului de Investigare a Criminalității Economice, Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase, Serviciului Criminalistic, al luptătorilor Serviciului pentru Acțiuni Speciale Prahova, precum și al jandarmilor din cadrul Grupării de Jandarmi Mobile Ploiești.
Cercetările sunt continuate sub coordonarea procurorului de caz, în vederea stabilirii întregii situații de fapt.
Sursa imagini: IJP Prahova