Pompierii militari din cadrul Detașamentului Mizil au intervenit luni după-amiază, la Vadu Săpat, pentru localizarea și lichidarea unui incendiu care a cuprins o locuință. Din nefericire, evenimentul s-a soldat cu moartea unei persoane.
„Pentru gestionarea operativă a evenimentului au fost mobilizate 2 autospeciale de stingere și un echipaj SMURD.
La sosirea echipajelor de intervenție, casa ardea generalizat pe o suprafață de aproximativ 30 mp. Din nefericire, în interiorul acesteia a fost surprinsă o persoană, pe care pompierii au găsit-o carbonizată. Este vorba despre un bărbat în vârstă de 44 ani”, au anunțat reprezentanții ISU Prahova.
Pompierii au stabilit că incendiul a pornit, cel mai probabil, de la o țigară uitată aprinsă, lăsată în preajma unor materiale textile. Se pare că victima ar fi adormit fără să stingă în prealabil țigara.
{source}{/source}
Două locuințe distruse de un incendiu izbucnit din cauza unui coș de fum izolat necorespunzător