Anual, inspectoratele județene aleg perioada pentru vacanța la schi, definitivând astfel structura anului școlar următor. Opțiunile au fost centralizate de Ministerul Educației.
„Inspectoratele școlare au stabilit săptămâna de vacanță din perioada 9 februarie – 1 martie a anului școlar viitor (2025-2026).
Cursurile anului școlar 2025-2026 vor începe pe 8 septembrie 2025 și se vor încheia pe 19 iunie 2026.
Pentru clasele a XII-a zi, a XIII-a seral și frecvență redusă cursurile se încheie la data de 5 iunie 2026.
Pentru clasa a VIII-a cursurile se încheie la data de 12 iunie 2026”, au precizat reprezentanții Ministerului Educației.
Șapte discipline noi pot fi alese, ca opționale, la clasele primare și gimnaziu
Anul viitor, primii care se vor bucura de vacanța de iarnă vor fi din elevii din Timiș, Cluj și Bistrița-Năsăud, pentru care săptămâna liberă între al treilea și al patrulea modul va fi în perioada 9 - 16 februarie.
Vor urma elevii, în intervalul 16 - 22 februarie, elevii din elevii din vestul, sud-vestul și sudul țării, iar în ultima săptămână, 23 februarie - 1 martie, cei din centrul, estul și nordul țării.
Structura anului școlar 2025 - 2026 - calendarul complet al săptămânilor de cursuri și de vacanța