Pe durata avertizărilor de caniculă, circulația feroviară se va desfășura cu restricții, iar călătorii au fost avertizați că ar putea fi înregistrate întârzieri. 16 județe intră duminică sub cod roșu, avertizare ca, luni și marți, va fi valabilă în aproape toată țara. CFR Călători menționează că au fost dispuse și măsuri suplimentarea pentru asigurarea unor condiții de călătorie adecvate, dar subliniază că instalațiile tehnice funcționează în anumite limite și nu mai sunt la fel de eficiente la temperaturi extreme.
„În contextul avertizărilor meteorologice de caniculă și disconfort termic accentuat emise astăzi, 26 iunie 2026, de Administrația Națională de Meteorologie, CFR Călători informează publicul că temperaturile extreme pot afecta desfășurarea circulației feroviare, fiind posibilă înregistrarea unor întârzieri ale trenurilor.
Restricțiile de viteză impuse pe rețeaua feroviară în perioadele cu temperaturi ridicate sunt stabilite de CFR SA, administratorul infrastructurii feroviare, în scopul protejării infrastructurii și al desfășurării traficului în condiții de siguranță. Aplicarea acestor măsuri poate conduce la prelungirea duratei de parcurs a trenurilor de călători”, avertizează reprezentanții companiei.
Potrivit acestora, este utilizat, în prezent, întregul parc de material rulant echipat constructiv cu instalații de climatizare.
„Înainte de plecarea fiecărui tren, vehiculele sunt supuse verificărilor tehnice și funcționale, iar pentru perioada cu temperaturi extreme au fost dispuse măsuri suplimentare de mentenanță, precum:
- înlocuirea filtrelor de aer;
- curățarea componentelor instalațiilor de climatizare cu jet de apă și aer sub presiune;
- verificarea presiunii agentului frigorific;
- însoțirea anumitor trenuri de către electricieni de vagoane, pe rutele și în intervalele orare cu temperaturi foarte ridicate;
- intervenții operative în stațiile unde există personal tehnic specializat”, a mai informat sursa citată.
Citește articolul: Ministerul Sănătății cere măsuri speciale în unitățile sanitare și la nivelul serviciilor de ambulanță, în contextul avertizărilor de caniculă
Reprezentanții companiei atrag atenția, însă, că la temperaturi de peste 35 de grade Celsius la umbră, instalațiile de climatizare nu mai sunt eficiente.
„La temperaturi exterioare care depășesc 35°C la umbră – echivalentul unor valori de aproximativ 50–80°C în zonele expuse direct radiației solare, în proximitatea trenurilor – instalațiile de climatizare pot funcționa cu eficiență redusă sau pot trece automat în regim de ventilație pentru protejarea echipamentelor împotriva avariilor. Aceste situații sunt generate de condiții meteorologice extreme care pot depăși limitele constructive de funcționare ale instalațiilor”, au explicat aceștia, completând informarea cu recomandări pentru cei care circulă cu trenul în zilele următoare.
Călătorii sunt sfătuiți:
- să se hidrateze corespunzător și să aibă permanent la îndemână apă;
- să dețină medicația necesară, în cazul unor afecțiuni medicale;
- să anunțe imediat personalul de tren dacă se simt rău sau observă un alt pasager care are nevoie de asistență.