Polițiștii Secției 1 Ploiești au efectuat, miercuri, opt percheziții în cadrul Operațiunii „Jupiter”; în dosare în care sunt vizați tineri și adolescenți. Printre cei duși la audieri s-ar afla și minorii care, la finalul lunii trecute, au fost filmați vandalizând o stație TCE din Bariera Bucov.
Polițiștii din cadrul Secției 1 au efectuat opt percheziții la persoane bănuite de infracțiuni contra patrimoniului. Este vorba despre suspecți de furt calificat, distrugere și violare de domiciliu, vizați în mai multe dosare penale. Printre ei s-ar afla și minori, inclusiv cei care, acum aproximativ două săptămâni, au fost surprinși și filmați în timp ce vandalizau o stație TCE Ploiești din Bariera Bucov.
„În perioada ianuarie – iunie 2026, șase persoane, respectiv patru tineri cu vârste între 14 și 27 de ani și două minore, de 14, respectiv 15 ani, ar fi comis mai multe fapte de furt din societăți comerciale, locuințe și autoturisme, prejudiciul cauzat fiind estimat la 30.000 de lei.
Totodată, cercetările efectuate au relevat indicii privind implicarea unor persoane cercetate în săvârșirea infracțiunii de distrugere, la data de 25 mai a.c., constând în degradarea unei stații de transport public de persoane.
La sediul unității de poliție au fost conduse 9 persoane pentru audieri și completarea materialului probator”, a precizat IJP Prahova.
Citește articolul: VIDEO 🎦 Sute de percheziții în ziua a 3-a a Operațiunii „Jupiter”. Sunt căutate probe în dosare cu prejudiciu total de peste 20 de milioane de euro
Activitățile beneficiază de sprijinul jandarmilor din cadrul Grupării de Jandarmi Mobilă Matei Basarab Ploiești.